ЕФЕКТИВНІСТЬ МІКРОДОБРИВ «РЕАКОМ» ПРИ ВИРОЩУВАННІ ВИНОГРАДУ.
Одними з пріоритетних напрямів розвитку виноградарства в Україні є збільшення врожайності існуючих насаджень, підвищення якісних показників винограду, зниження рівня захворюваності винограду, підготовка на Україні якісного посадкового матеріалу. Цього можна досягти, застосовуючи ряд агротехнічних заходів, важливому елементів яких стало застосування хелатних мікродобрив, єдиним розробником і виробником яких на Україні НВЦ «Реаком» спільно з Українською академією аграрних наук.
Ягоди винограду одні з найбагатших за змістом мікроелементів, відповідно виростаючи на одному і тому ж місці багато років виноградні насадження виносять з урожаєм і з наземної вегетативною масою щорічно з грунту значну кількість мікроелементів, які нічим не заповнюються. Для його нормального розвитку потрібен цілий комплекс мікроелементів, найбільш важливі з яких бор, марганець, цинк, залізо та ін.
В Інституті виноградарства і виноробства ім. В. О. Таїрова протягом декількох років проводилися дослідження, які показали, що вплив мікродобрив «Реаком» на виноградна рослина сприяє:
- активації регенераційних процесів компонентів щеплення, регуляції процесів росту та розвитку на всіх етапах виробництва саджанців винограду;
- підвищення урожаю винограду, підвищенню цукристості, поліпшенню кондиції соку і виноматеріалів, регуляції росту і визрівання пагонів.
Оскільки мікроелементи потрібні рослинам у невеликих кількостях в порівнянні з основними елементами харчування, то найбільш ефективним і раціональним методом є позакореневе підживлення.
Обприскування 1%-ним розчином «Реаком-винограду» (10 л на 1000 л води на 1 га) вегетуючих кущів винограду технічних сортів Рубін Таїровського та Сухомлинський білий до і після цвітіння (дворазово) або до і після цвітіння, а також у період дозрівання ягід (триразово) дає прибавку врожаю з куща на 10-14%. Така надбавка обумовлена збільшенням кількості ягід у гроні, тобто підживлення мікроелементами сприяла зниженню осипання зав'язі, поліпшенню розвитку зав'язей в кетяги. Також було зафіксовано поліпшення кондиції соку ягід: вміст цукру збільшилося на 1,5-2%, а кислотність знизилася приблизно на 1 г/л. Дегустатори також відзначили поліпшення органолептичних показників виноматеріалів.
Рослини винограду схильні до хлорозу, причому різного походження, але найбільш часто – це недолік заліза. Захворювання хлорозом найбільш схильні рослини, що ростуть на грунтах з великим вмістом карбонату кальцію. Для боротьби з даним захворюванням НВЦ «Реаком» випускає препарат «Хелат заліза». Через 3-4 дні після обробки винограду вже видно результат, рослина набуває насичене забарвлення, припиняється поразку нових листків.
До ще однієї досить поширену проблему, знижує врожайність, можна віднести так зване «горошіння», тобто освіта крихітних, згодом відмираючих ягід. Дана проблема пов'язана з нестачею бору в грунті. При сильному недоліку бору запліднення не відбувається, тому що порушується розвиток пилкових трубок. Симптоми нестачі бору проявляються, в основному, на наймолодших, зростаючих листі. При борному голодуванні порушується пересування пластичних речовин, зокрема цукрів з листя, що безпосередньо впливає на якість винограду. При недоліку бору крім «Реаком-винограду» рекомендується використовувати «Хелат бору».
У 2003 році в Інституті їм. Таїрова проводилися дослідження з метою вивчення на маточниках підщепних і прищеплюваних сортів винограду дію препаратів «Реаком», а також вивчити фунгіцидну дію препарату на розвиток поширеної хвороби винограду в період вегетації – мілдью. Проведенные исследования показали, что двух- и трехкратное опрыскивание в период вегетации маточников растворами препаратов Реаком с 1% концентрацией способствует активизации процессов роста побегов, синтеза пластических веществ в их тканях, улучшает физиологическое состояние и анатомическое строение тканей побегов. Черенки, заготовленные с обработанных кустов, лучше регенерируют. Применение таких черенков для размножения повысит выход посадочного материала.
Опрыскивание плодоносящих виноградников 1%-ным раствором препарата «Реаком» способствует увеличению урожая (до 20%), качеству винограда (сахаристость сока была выше контроля на 1,3 %, а кислотность ниже на 0,7 %). Развитие болезни милдью на опытном участке было ниже, чем на контрольном в 2 раза, количество зараженных листьев на опытном участке было меньше на 14-18%. Наличие в составе «Реакома» меди повышает сопротивляемость тканей листьев против грибкового заболевания. Это дает возможность уменьшить количество опрыскиваний фунгицидами.
Таким чином, застосування позакореневого підживлення хелатними мікродобривами «Реаком» дозволяє зняти ряд проблемних питань при вирощуванні винограду і є незамінним заходом при вирощуванні винограду на Україні.
ТД «Реаком»